Szczepienie na HPV to najlepszy prezent na Dzień Dziecka

Grzegorz
Grzegorz
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Podstawowym celem wdrożenia ogólnopolskiego programu szczepień przeciwko HPV jest prewencja HPV-zależnych nowotworów i chorób. Przede wszystkim raka szyjki macicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce co roku wykrywa się około 3000 przypadków zachorowań na raka szyjki macicy, a niestety około 2000 kobiet umiera z powodu tej choroby. Szczepienia przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, są skuteczną metodą zapobiegania chorobie, a prognozy mówią, że dzięki wdrożeniu programu szczepień liczba zachorowań i zgonów na raka szyjki macicy może znacznie się zmniejszyć.

Program szczepień przeciwko HPV obejmuje dziewczęta w wieku 12 lat, które otrzymują dwie dawki szczepionki w odstępie 6 miesięcy. W przypadku dziewcząt w wieku 13-18 lat, które nie zostały wcześniej zaszczepione, program obejmuje trzy dawki szczepionki w odstępach 0, 2 i 6 miesięcy. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, a jej wprowadzenie do programu szczepień jest kolejnym krokiem w walce z rakiem szyjki macicy.

Warto jednak pamiętać, że szczepienia przeciwko HPV nie są jedynym sposobem na zapobieganie chorobie. Ważne jest również regularne wykonywanie badań cytologicznych, które umożliwiają wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy i szybką interwencję lekarską. Współpraca między lekarzem a pacjentką jest kluczowa w prewencji i leczeniu chorób związanych z HPV, a szczepienia stanowią tylko jedną z wielu metod zapobiegania.

Wdrożenie ogólnopolskiego programu szczepień przeciwko HPV jest ważnym krokiem w walce z chorobami związanymi z wirusem brodawczaka ludzkiego. Współpraca między pacjentkami a lekarzami, regularność wykonywania badań cytologicznych oraz szczepienia stanowią kompleksową i skuteczną metodę prewencji chorób związanych z HPV. Dlatego też warto pamiętać o tych metodach i regularnie się nimi zajmować, aby zapobiec chorobom i cieszyć się zdrowiem.

Komentarze:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});