Muzyka absolutna. 190 lat temu urodził się Johannes Brahms

Grzegorz
Grzegorz
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

190 lat temu urodził się niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu Johannes Brahms. Jego muzyka jest jednym z najważniejszych osiągnięć niemieckiej szkoły kompozytorskiej.

Brahms urodził się 7 maja 1833 roku w Hamburgu. Jego ojciec był kontrabasistą w orkiestrze miejskiej, a matka była nauczycielką muzyki. Brahms uczył się gry na fortepianie i skrzypcach od najmłodszych lat. W wieku 13 lat zaczął występować publicznie jako pianista.

W latach 1853-1859 Brahms pracował jako dyrygent i pianista w Hamburgu. W 1859 roku przeniósł się do Düsseldorfu, gdzie poznał Roberta Schumanna i jego żonę, pianistkę Clarię. Schumann zafascynował się muzyką Brahmsa i napisał artykuł, w którym nazwał go "nowym Beethovenem".

W latach 1862-1865 Brahms był dyrygentem chóru w Bremie. W tym czasie napisał swoją pierwszą symfonię, jedno z najważniejszych dzieł w historii muzyki. Brahms był znany z perfekcjonizmu i ciężkiej pracy nad swoimi kompozycjami. Wiele z jego dzieł, takich jak II symfonia czy koncerty fortepianowe, są dzisiaj uważane za arcydzieła muzyki klasycznej.

Brahms zmarł w Wiedniu 3 kwietnia 1897 roku. Jego spuścizna muzyczna obejmuje ponad 300 utworów, w tym symfonie, koncerty, sonaty, kwartety smyczkowe i chóralne. Jego muzyka była inspiracją dla wielu innych kompozytorów, takich jak Antonín Dvořák czy Gustav Mahler.

Dzisiaj, w 190. rocznicę urodzin Brahmsa, jego muzyka nadal jest popularna na całym świecie. Jego dzieła są często wykonywane przez najlepszych muzyków i orkiestry, a jego wpływ na muzykę klasyczną jest nie do przecenienia.

Komentarze:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});