Polscy wyznawcy islamu rozpoczynają ramadan – miesiąc postu

Grzegorz
Grzegorz
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

W Polsce 13 kwietnia rozpoczyna się Ramadan, miesiąc poświęcony modlitwie, postowi i refleksji dla muzułmanów na całym świecie. W Polsce modlitwy ramadanowe będą odprawiane w środowy wieczór we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitw polskiej społeczności muzułmańskiej.

Ramadan to szczególny czas dla muzułmanów, kiedy to przez cały miesiąc trwają posty, czyli rezygnacja z jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca. W tym czasie muzułmanie skupiają się na modlitwie, rozważaniu swojego życia i działaniu na rzecz innych.

W Polsce modlitwy ramadanowe będą odprawiane w każdy dzień miesiąca, a zwłaszcza w nocy, kiedy to muzułmanie spotykają się na tzw. tarawich - wspólnych modlitwach. W tym czasie meczety i domy modlitw stają się centrum życia muzułmańskiego, gdzie ludzie dzielą się jedzeniem, modlą się i rozmawiają ze sobą.

Ramadan to okazja do przełamania barier i zbliżenia się do innych ludzi. Muzułmanie zapraszają w tym czasie do swoich domów ludzi innych wyznań, aby wspólnie z nimi skosztować jedzenia i porozmawiać o swoich wierzeniach.

Post ramadanowy kończy się uroczystym świętem Eid al-Fitr, które w Polsce będzie obchodzone 13 maja. W tym dniu muzułmanie spotykają się z rodzinami i przyjaciółmi, składają sobie życzenia i dzielą się jedzeniem.

W Polsce muzułmańska społeczność liczy około 40 tysięcy osób i jest coraz bardziej zintegrowana z polskim społeczeństwem. Ramadan to dla nich ważny czas, który przypomina o wartościach takich jak solidarność, miłość i szacunek dla innych ludzi.

Komentarze:

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});