Barbara Lityńska nie żyje. Artystka zmarła po długiej chorobie

Grzegorz
Grzegorz

W środę, 28 kwietnia, zmarła Barbara Lityńska, znana aktorka i autorka wierszy z zespołem Downa. Miała 63 lata. Informację o jej śmierci podał Teatr 21, w którym Lityńska od lat była aktorką.

Barbara Lityńska urodziła się w 1958 roku w Warszawie. Była jednym z nielicznych artystów z zespołem Downa w Polsce, który osiągnął sukces i popularność. Zadebiutowała na scenie w wieku 17 lat, występując w spektaklu "Skrzypek na dachu" w Teatrze na Woli. W 2005 roku dołączyła do Teatru 21, który jest pierwszym w Polsce profesjonalnym teatrem, w którym większość aktorów ma niepełnosprawność intelektualną.

Lityńska zagrała wiele znaczących ról w teatrze i filmie. Była rozpoznawalna dla publiczności z ról w filmie "Pora umierać" oraz serialach "Kryminalni" i "Na dobre i na złe". Była również autorką wierszy, które były publikowane w różnych czasopismach.

Aktorka była również działaczką społeczną i zaangażowaną w sprawy osób z niepełnosprawnościami. Współpracowała z różnymi organizacjami, które zajmują się wsparciem osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Śmierć Barbary Lityńskiej jest wielką stratą dla polskiej kultury i społeczeństwa. Była inspiracją dla wielu osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, pokazując, że nie ma ograniczeń w osiąganiu swoich marzeń i celów.

Teatr 21 wyraził smutek z powodu śmierci aktorki i zapowiedział, że jej dziedzictwo zostanie kontynuowane przez teatr. "Barbara była dla nas nadzwyczajnym człowiekiem i artystką, która wspaniale reprezentowała nasz teatr i naszą ideę" - napisał Teatr 21 na swojej stronie internetowej.

Barbara Lityńska pozostawiła po sobie wiele wspaniałych dzieł i zapadnie na długo w pamięci tych, którzy mieli okazję poznać ją osobiście lub z jej twórczości.

Komentarze: